top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Sayaç Okuma​​
 

  • Mobil veri toplama ne demektir? 

Toplanacak tüketim değerlerini ısı pay ölçerler veya ısı sayaçları gibi tüm elektronik veri toplama cihazlarından okuma işleminin mobil bir bilgisayarla elektronik olarak ve makbuzsuz şekilde yapılması demektir.

Yeni nesil teknolojinin kullanımıyla kolaylıklar sunan ve birçok ürün tipiyle uyumlu çalışabilen mobil veri toplama sisteminin yanında geleneksel sayaç okuma yöntemi, sadece buharlaşma prensibiyle çalışan ısı pay ölçerlerde uygulanır.

  • Sayaç verilerinin mobil bilgisayarla toplanması ne kadar güvenlidir? 

Tüketim değerlerinin tamamen otomatik bir sistem ile sayaçlardan el bilgisayarlarına iletilmesi yanlış okuma ihtimalini ortadan kaldırır, verilerin güvenli şekilde kayıt altına alınmasını, faturalanmasını ve geriye dönük saklanmasını sağlar.

Geleneksel sayaç okuma yöntemine kıyasla daha kesin, doğru ve daha hızlıdır. Olası hata kaynaklarından kaçınılmasını da sağlar.

Sayaçtan okunan değerlerin tümü detaylı şekilde faturada görülebilir ve kontrol edilebilir. İstenildiğinde sayaç okuma işlemi sırasında ilgili değerler not edilebilir.

  • Sayaç okuma işlemi için ilgili personelin eve girmesi her zaman gerekli midir? 

Evlerde bulunan veri toplama cihazlarının türüne ve kullanılan teknolojiye bağlı olarak personelin çalışma sistemi değişir.

Yerel sayaç okuma işleminde değerler doğrudan cihazdan okunur. Bu yüzden okuma personelinin eve girmesi zorunludur. Sayacın okunacağı tarih ev sakinine zamanında bildirilir.

Merkezi sayaç okuma işleminde ise kablosuz telsiz teknolojisi sayesinde dairelere ait tüm değerler ilgili binanın merkezi bir yerinden okunur. Personelin evlere girmesine gerek yoktur.

  • Şayet bana bildirilen sayaç okuma tarihinde evde bulunmam mümkün olmayacaksa ne yapmam gerekir? 

Bildirilen sayaç okuma tarihi tüm bina sakinleri için geçerlidir. Çünkü binadaki dairelerin sayaçlarının aynı günde okunması önemlidir. Eğer bu tarihte kendiniz evde olmayacaksanız, sayacınızın okunabilmesi için personele refakat edecek birine ( komşu, bina görevlisi, kapıcı ) evinizin anahtarını lütfen verin ve sayacınızın okunmasını sağlayın.

Okuma görevlisi sizi sayaç okuma tarihinde evde bulamazsa, size başvuru kartı ile ikinci bir ücretsiz sayaç okuma randevusu verilir. Bu tarihte de okuma gerçekleşmediği takdirde, üçüncü sayaç okuma randevusu için size ücretlendirme yapılacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular: Kullanım Şartları
bottom of page