top of page
Energy-Saving-Piggy-Bank-9239fbe50d6266d12ccb7ba2caa95ae1b2efea792da62bdcddeac8ebdabf0b4a_edited.jpg

Enerji Tasarrufu Önerileri

Verimlilik – Kolaylıkla uygulayacağınız birkaç yöntemle daha çok ısınıp daha az ödeyeceğinizi biliyor musunuz?

  • Yaşam alanlarınızı kısa ve hızlı şekilde havalandırın.


Odanızın pencerelerini tam açarak içeride hava cereyanı oluşmasını sağlayın. Fakat cereyanı kısa süreli yapın. Bu sayede mobilya ve duvarlarınızdaki var olan ısı kaybolmaz. Hava cereyanı ile odaya giren yeni temiz hava ise kolaylıkla ısıtabilir.

Yaşam alanınızı havalandırırken termostatik vanalarınızı 2 konumuna almayı unutmayın!


  • Odanızın sıcaklığını ihtiyacınıza uygun ayarlayın.


Veremliliğin önemli koşulu ihtiyaca uygun tüketimdir. Bu sebeple örneğin evde ya da ofiste olmadığınız saatlerde veya kullanılmayan odalarda ısı seviyesini mutlaka düşürün. Fakat asla ısıtmayı tam olarak kapatmayın, odanın tamamen soğumamasına dikkat edin.

Unutmayın ki; soğuk odaları ısıtmak bütçesel olarak çok daha pahalıya mal olur !


  • Radyatörler verimli ısı yaymak için serbestliğe ihtiyaç duyar.


Sıkça yapılan hatalardan uzak durun! Peteklerin üzerini kapatmayın. Bu ısının çıkışına engel olur. Kalın perde ve radyatör önü mobilyaları tercih etmeyin. Isının izole olmasına sebep olur. Çamaşırlarınızı radyatörlerde kurutmayın. Bu hatalar fark etmeden ısı tüketiminizin artmasına neden olur.

Petekten hava kabarcığı sesleri gelirse peteğin havasını mutlaka alın. Bu ısı kazanım oranınızı ciddi ölçüde arttırır.


  • Pencerelerinizi hava girmeyecek şekilde sıkı kapatın.


Belli aralıklarla özellikle mevsim geçişlerinde pencere yalıtım kontrolü yapın. Pencere kenarlarını ve yarıklarını izole edin. İzolasyon sonrasında pratik bir yöntem ile pencere kenarına yanan bir mum tuttuğun. Mum ışığı titremiyorsa hava geçirmiyordur. Akşamları soğuk havanın içeriye girmesini engellemek için panjurları veya perdeleri kapatın.


  • Odaların kapılarını kapalı tutun.


Isıtılmış odalardan ısıtılmayan odalara sıcak ve nemli havanın gitmesini önleyin. Böylece ısı kaybını engelleyerek tasarruf sağlamış olursunuz.


  • Yaşam alanlarınızın rutubet oranı önemlidir.


Rutubetli hava daha sıcak olarak hissedilir ve zararlı toz zerreciklerinin havaya saçılmasını azaltır. Odalarda bitkiler ve hava nemlendiriciler kullanmak rahatlık hissi verir ve konforu yükseltir. Rutubet oranının en yüksek olduğu banyo ve mutfakta oluşan buharın havalandırma ile hızlı bir şekilde atması gerekir.


  • Dikkatli kullanım tasarruf demektir.


Günümüz teknolojisi ile üretilmiş su tasarrufu sağlayan armatürler, rezervuarlar ve “beyaz eşyalar” (buzdolabı, çamaşır makinesi vs.) kullanarak, musluk ve çeşmeleri sıkıca kapatarak, küvette uzun yıkanmak yerine duş alarak kolaylıkla su tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Sıcak su başta olmak üzere daha az su tüketiminin öncelikle sizin bütçenize sonra doğaya faydası vardır.


  • Termostatik vananızı kullanım ihtiyaçlarınıza göre ayarlayın.


Çalışma prensibinde doğru sıcaklığa ayarlanmış termostatik vanalar otomatik olarak istenilen sıcaklığı verir. Enerji tasarrufu sağlayarak bütçenize uygun hareket etmek için Termostatik vananın ayarını ihtiyaca göre belirleyin. Geceleri, odayı kullanmadığınızda, havalandırırken veya oda sıcaklığını fazla sıcak hissettiğinizde mutlaka ayarı düşürün.

Enerji Tasarruf Önerileri: Kullanım Şartları
bottom of page